niedziela, 26 maja, 2024

Przebarwienia to trudne do usunięcia zmiany skórne, które lokalizują się głównie na obszarach często eksponowanych na promieniowanie słoneczne, czyli przede wszystkim na twarzy i dłoniach. Duża widoczność sprawia, że stają się one wyjątkowo kłopotliwe ze względów estetycznych. Niestety trudno jest pozbyć się ich domowymi sposobami, dlatego najlepiej jest udać się na wizytę do specjalisty. Medycyna estetyczna zna skuteczne sposoby na pozbycie się przebarwień. Zobacz, jakie.

Przebarwienia – z czego wynika trudność w ich usunięciu?

Przebarwienia są wynikiem zwiększonej produkcji melaniny w komórkach zwanych melanocytami – wyjaśniają eksperci z Kliniki Medycyny Estetycznej Beauty Skin w Radomiu. Do powstawania zmian pigmentacyjnych mogą przyczynić się: stany zapalne skóry, nadmierna ekspozycja skóry na słońce, zmiany hormonalne, starzenie się organizmu. Wyróżnia się kilka typów przebarwień, m.in. plamy starcze (zmiany pigmentacyjne wynikające ze starzenia się organizmu), przebarwienia pozapalne czy melasma (zwana maską ciążową).

Przebarwienia to nic innego jak nadmiar melaniny odłożony miejscowo w skórze. Często pigment przedostaje się głębiej z naskórka do skóry właściwej i wtedy plamy trudno jest usunąć za pomocą domowych sposobów. Trudności w usuwaniu przebarwień wynikają również z różnego podłoża tego problemu. Jeśli na przykład wynikają one z zaburzeń gospodarki hormonalnej ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które pozwoli przywrócić równowagę w organizmie.

Usuwanie przebarwień w klinice medycyny estetycznej

Z problemem przebarwień najlepiej jest zwrócić się do specjalisty – dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Dobierze on odpowiednią terapię, dzięki której odzyskamy równomierny koloryt skóry już po kilku sesjach zabiegowych. Szukasz sprawdzonego specjalisty? Kliknij tutaj i poznaj listę polecanych klinik medycyny estetycznej.

Zabiegi na przebarwienia, jakie może zaproponować lekarz to m.in. różnego rodzaju peelingi i zabiegi złuszczające, mezoterapia igłowa oraz laseroterapia. W niektórych przypadkach uzasadnione jest zastosowanie kilku terapii jednocześnie, aby pozbyć się szczególnie trudnych plam. Odpowiednio dobrana terapia nie tylko wyrówna koloryt skóry, ale też widocznie ją odmłodzi.

Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień?

Laserowe usuwanie przebarwień to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby pozbyć się zmian pigmentacyjnych. Laser tworzy na powierzchni skóry niewielkie mikrouszkodzenia, pozostawiając otaczającą tkankę w stanie nienaruszonym. Rozgrzewa komórki barwnikowe i prowadzi do rozbicia melaniny. Cząsteczki barwnika usuwane są przez organizm za pośrednictwem układu limfatycznego.

Zabieg laserowego usuwania przebarwień na twarzy przeprowadzany jest przez lekarza po wcześniejszej konsultacji z Pacjentem. Lekarz musi dokładnie przyjrzeć się ciemnym plamkom i wykluczyć m.in. zmiany nowotoworowe. Celem konsultacji jest również dobranie odpowiednich parametrów zabiegu. Laserowe usuwanie przebarwień trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, a w miejscu przebarwienia powstaje powierzchniowy strupek, który po kilku dniach odpada, odsłaniając rozjaśnioną skórę. 

Tags: ,