Chcąc zamontować własną saunę, możemy to zrobić zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Decydując się na drugie rozwiązanie nadamy ogrodowi nie tylko nowego waloru praktycznego, ale również przyczynimy się do poprawy jego estetyki. Szczególnie jeżeli wybrana sauna do ogrodu będzie stworzona z drewna.
Różnorodne sauny
Chociaż wszyscy wiemy, jak funkcjonują sauny to nie każdy jest świadomy, iż może ona wstępować w kilku rodzajach. Do najpopularniejszych zaliczamy sauny suche, mokre, parowe oraz sauny na podczerwień. W Polsce do najpopularniejszych zaliczamy sauny mokre oraz suche.
Mogą one być wybudowane z różnych materiałów, jednakże stawiając na klasykę należy zdecydować się na drewno. Szczególnie dobrze sprawdzi się do tego drewno z jodły kanadyjskiej, cedru lub sosny skandynawskiej. Możliwe jest również zastosowanie ceramiki, szczególnie w przypadku sauny parowej.
Sauna do ogrodu może czerpać energię cieplną zarówno z pieca opalanego drewnem, pieca elektrycznego, jak i od promienników podczerwieni. Jeżeli zależy nam na klasycznych rozwiązaniach powinniśmy zastosować piec drewniany.
Najpopularniejsze sauny
Decydując się na saunę do ogrodu najczęściej wybieramy saunę suchą oraz mokrą. Główna różnica między nimi to wysokość temperatury oraz poziom wilgotności powietrza.
W saunie mokrej temperatura oscyluje między 50 a 65 °C przy wilgotności dochodzącej do 40%. Ten rodzaj sauny będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy z niej korzystać regularnie. Chociaż nie powinniśmy być w niej dłużej niż 15 min, to możemy z niej korzystać codziennie.
W przypadku sauny suchej nie jest to możliwe. Nie powinniśmy przebywać w niej dłużej niż 12 min i korzystać z niej częściej aniżeli raz w tygodniu. Wynika to z temperatury, która może sięgnąć nawet 110 °C przy stosunkowo niewielkiej wilgotności rządu 10%. Będzie to świetne rozwiązanie, jeżeli źle znosimy dużą ilość pary wodnej.
Sauna a Twoja cera
Korzystanie z sauny, zarówno mokrej, jak i suchej nie tylko usuwa napięcie mięśniowe, pozwalając na pełen relaks, ale ma również bezcenny wpływ na naszą cerę. Poprzez wysoką temperaturę otwarciu ulegają pory znajdujące się na skórze pomagając organizmowi pozbyć się znajdujących się w ciele nagromadzonych toksyn.
Gruczoły łojowe odblokują się a cały nadmiar sebum, przy pomocy pary wodnej zostanie usunięty. Ponadto jej wnikanie w głębsze warstwy skóry pozwoli na szybszą regenerację naskórka. Pozytywny efekt na skórze może być wzmocniony poprzez zastosowanie olejków.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw