piątek, 29 marca, 2024

Coraz częściej w polskich ogrodach można spotkać piękne drzewa o nietypowych kształtach. To niwaki, czyli drzewa kształtowane zgodnie z zasadami sztuki japońskiej. Swoją indywidualną formę niwaki zawdzięczają specjalnemu kształtowaniu.

Niwaki a bonsai – czym się różnią?

Określenie „niwaki” znane jest tylko profesjonalistom, dosłowne tłumaczenie z japońskiego oznacza drzewo ogrodowe (niwa – ogród, ki – drzewo). Inaczej jest w przypadku terminu „bonsai”, który jest powszechnie znany i oznacza drzewo na tacy (bon – płaska taca, sai – roślina). Zamiast „niwaki” bardzo często używa się określenia „bonsai ogrodowe”, które nie do końca jest prawidłowe.

Tak więc zasadnicza różnica dotyczy miejsca uprawy, niwaki uprawiane są bezpośrednio w ziemi ogrodowej, natomiast bonsai w niskiej doniczce. W obu przypadkach drzewka są odpowiednio kształtowane i choć początkowo mogą różnić się wielkością, to z biegiem czasu różnica ta może zaniknąć.

Jakie drzewa nadają się na niwaki?

W zasadzie każde drzewo można dowolnie kształtować, ale niektóre wymagają dużego doświadczenia i większej cierpliwości. Najlepsze efekty przynosi kształtowanie drzew iglastych i liściastych o drobnych liściach, kształtować można także krzewy.

W polskich warunkach klimatycznych dobre efekty przynosi kształtowanie sosny, modrzewia, cisu, jałowca, cyprysu, tui, bukszpanu, grabu. Te gatunki dobrze znoszą cięcia i bardzo ładnie się zagęszczają.

Po co formować drzewka?

Ogrody japońskie tworzone są zgodnie z zasadami natury, człowiek ma się czuć w nich swobodnie, odczuwać pozytywne emocje, przede wszystkim spokój, odprężenie. Ogród japoński sprzyja także refleksji i zadumie.

Nie wszyscy mają możliwość założenia ogrodu japońskiego, ale pojedyncze niwaki mogą dać jego namiastkę. Odpowiednio kształtowane drzewka wprowadzają do ogrodu dodatkowe elementy estetyczne, które nadają ogrodowi indywidualny charakter.

Formowanie niwaków polega przede wszystkim na miniaturyzacji drzewek i nadaniu im odpowiedniego kształtu. Wymaga to czasu, cierpliwości oraz odpowiednich umiejętności. Cięcia trzeba wykonywać 2-3 razy w roku w zależności od gatunku drzewa i tempa jego wzrostu. Cięcia muszą być bardzo dokładne, bo od tego zależeć będzie kształt niwaki.

Wstępne kształtowanie niwaki trwa kilka lat, w tym czasie drzewo wymaga nie tylko cięcia, ale także odpowiedniego przyginania pnia i gałęzi. Osoby, które nie mają doświadczenia najczęściej kupują uformowane już niwaki, które wystarczy tylko odpowiednio pielęgnować.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Niwaki.

Tags: ,
mubezpieczenia.pl ssies.pl zobacz