czwartek, 18 lipca, 2024

O ile z prefabrykowanych ścian betonowych już od jakiegoś czasu tworzy się liczne obiekty przemysłowe i placówki dla biznesu, tak wciąż mało kto przekonał się do tego, by wykonywać z nich zwykłe domy mieszkalne. Jest to jakaś opcja, ale czy aby na pewno dobra? Czy prefabrykowane ściany betonowe naprawdę zastąpią zwykłe prace budowlane?

Najważniejsze zalety domów prefabrykowanych

Niezaprzeczalnie główna zaleta tych domów to ich przyspieszona budowa. W przypadku wykorzystania ścian prefabrykowanych stan deweloperski budynku uzyskuje się już w przeciągu maksymalnie pięciu miesięcy. A czasem nawet i szybciej. To zdecydowanie usprawnia proces budowy.

Kolejna zaleta polega na możliwości stawiania domów prefabrykowanych niezależnie od panującej pory roku. Pogoda nie ma tutaj znaczenia. Dom prefabrykowany można postawić bez względu na warunki atmosferyczne.

Prefabrykowane ściany są też bardzo funkcjonalne z uwagi na swoją niewielką grubość. Pozwala to na uzyskanie większej powierzchni użytkowej. Przydaje się zwłaszcza w przypadku obiektów przemysłowych, w których każdy dodatkowy metr kwadratowy może mieć znaczenie.

Główne wady domów prefabrykowanych

Dla potencjalnego klienta ważne na pewno będą koszty budowy. W przypadku stawiania domów prefabrykowanych na ogół są one wyższe niżeli w przypadku domów tradycyjnych, co wiąże się niestety z dodatkowymi wydatkami.

Na ten moment prefabrykowane ściany betonowe nie są jeszcze powszechnie wykorzystywane w Polsce, dlatego też niewiele jest na rynku firm, które zajmują się ich produkcją i stawianiem z nich domów. Znalezienie odpowiednich fachowców w tej dziedzinie jest więc trudne.

Budowa domu prefabrykowanego musi też zostać skrupulatnie zaplanowana. W projekcie od razu należy uwzględnić ilość okien i drzwi, które mają pojawić się w ścianach, a także miejsce dla instalacji elektrycznej i instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nie można tego potem zmieniać.

Podsumowanie

Rozważając postawienie domu prefabrykowanego, warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Należy zapoznać się z zaletami i wadami takich budynków, a następnie ocenić, czy ich budowa będzie rzeczywiście korzystna.

Potencjalni inwestorzy muszą więc rozważyć wiele spraw. Powinni najpierw wyznaczyć swoje wymagania i oczekiwania, by dopiero potem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ich przypadku dom prefabrykowany okaże się dobrym wyborem.

Domy tworzone z prefabrykowanych ścian betonowych mają sporo ciekawych zalet, ale zawsze należy pamiętać o ich jednej wadzie – są droższe od domów tradycyjnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.

Tags: ,