piątek, 4 października, 2024

Praca w laboratorium medycznym nie należy do łatwych. Stopień trudności realizowanych w nim zadań zwiększa się, biorąc pod uwagę szereg niebezpieczeństw z nim związanych. Ich skutki mogą być jeszcze większe, głównie ze względu na dużą liczbę pracujących w nich osób. Szacuje się, że we wszystkich rejestrowanych laboratoriach, może pracować nawet kilkanaście tysięcy osób!

Czym zajmuje się laboratorium medyczne?

Żeby lepiej zwrócić uwagę na tą sytuację, warto przejrzeć wszystkie zagadnienia, z jakimi wiąże się praca w tym niezwykłym miejscu. Mamy tu do czynienia z różnego rodzaju płynami ustrojowymi i wydzielinami, które wykorzystywane są w przeróżnych badaniach. Co prawda, wykorzystywane środki bezpieczeństwa dają praktycznie 100 procentową gwarancję ochrony, ale ich niewłaściwe użycie, już takiej gwarancji nie daje. Dotyczy to zwłaszcza tych próbek, które charakteryzują się bardzo wysoką zjadliwością.

Praca w laboratorium a… prawo

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z 22 kwietnia 2005 roku jasno wskazuje, że laboratorium medyczne należy do grupy stanowisk pracy, na których zatrudniani pracownicy w szczególny sposób narażeni są na różnego rodzaju infekcje i zakażenia.

Oznacza to, że osoby zatrudnianie w laboratoriach mogą liczyć na skuteczną pomoc i ochronę zdrowotną. Na szczęście zjawiska niedopełnienia przez pracodawców wyżej wymienionych, ujętych w rozporządzeniu zasad, odeszły już do lamusa.

Jakie zagrożenia czyhają na pracowników laboratorium?

Jeśli chodzi o zagrożenia bakteryjne, to najczęściej dochodzi tutaj do zakażenia takimi szczepami jak Shigella, Salmonella a także Brucella. Duże znaczenie mają również inne zagrożenia, wśród których największe znaczenie mają:

– zagrożenia wywołane przez uszkodzenie aparatury, bądź też – co gorsza – posługiwanie się aparaturą, która nie spełnia podstawowych założeń bezpieczeństwa,

– zagrożenia wywołane przez różne niebezpieczne substancje, które są najczęściej stosowane jako substrat w reakcjach chemicznych,

– zagrożenia wywołane przez substancje o silnych właściwościach wybuchowych (dotyczy to zwłaszcza gazów).

Jak ochronić pracownika?

Ochrona pracowników zajmujących się analizą podsyłanego materiału biologicznego i biochemicznego, powinna polegać na:

1. Odpowiednim przeszkoleniu personelu, gwarantującym minimalizację prawdopodobieństwa wystąpienia zachorowań, bądź innych niebezpiecznych sytuacji.

2. Zadbanie o prawidłowo działający sprzęt, wykorzystywany do badań.

3. Szczepienia ochronne i inne czynniki, które podnoszą odporność pracowników na konkretne szczepy bakterii, wirusów i innych czynników.

Tylko takie kroki pozwalają na kompleksową ochronę pracownika i – tym samym – spełnienie określonych założeń, występujących w rozporządzeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Tags: ,
https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/spioszki-dla-dzieci-i-niemowlat/ zobacz wiecej Industrialna konsola z półką do przedpokoju