niedziela, 26 maja, 2024

Budownictwo pasywne z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów. Aby dom spełniał rygorystyczne wymogi tego rodzaju budownictwa musi posiadać m.in. okna pasywne.

Co należy wiedzieć o budownictwie pasywnym?

Zanim będziemy jednak podejmować decyzję odnośnie tego jakie okna pasywne należy zakupić, należy dowiedzieć się czym właściwie charakteryzuje się pasywność. Jeżeli chodzi o ogrzanie domu pasywnego w skali roku zapotrzebowanie takiego budynku nie wymaga większego nakładu niż 15 kWh/m2. Dla porównania dom wzniesiony metodą tradycyjną będzie potrzebował nawet 180 kWh/(m2*rok) energii. Różnica jest naprawdę ogromna. W domach pasywnych bardzo charakterystyczną cechą jest brak posiadania jakichkolwiek wykuszy, balkonów, które są kłopotliwe, jeżeli chodzi o całkowite uszczelnienie budynku.

Wybieramy okna pasywne

W takich budynkach koniecznością są okna pasywne, dzięki czemu całe budownictwo będzie miało sens. Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt jasno określił, jakie warunki musi spełniać stolarka okienna pasywna aby mogła zaliczać się do tej grupy. A więc współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K i współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g powinien mieć minimum 60%. Ogromną zaletą takich okien jest zmniejszenie kosztów ogrzewania w przyszłości. Pomimo tego, że same okna nie należą do najtańszych, to należy pamiętać, że te pieniądze nam się zwrócą w następnych latach. 

Tags: ,