Prawdziwi pasjonaci kolarstwa dobrze wiedzą, że talent, wrodzone bądź wyćwiczone umiejętności i niesamowita kondycja to nie wszystko. Sport jest o tyle specyficzną dziedziną, że w nim osiągnięcia zależą również od dodatkowych elementów – nie tylko samego roweru, ale też stroju, czyli przede wszystkim obuwia. Za to najlepsze uznaje się ostatnio buty rowerowe spd.
Od czego to się zaczęło?
Już wiele lat temu pewien naukowiec, którego podmiotem zainteresowania było właśnie kolarstwo, odkrył, że stałe przymocowanie nóg do pedałów może przynieść wiele korzyści. Sprawić, że jazda stanie się bardziej efektywna – kolarz zdoła przejechać dłuższy dystans w krótszym czasie i przy niższym poziomie zmęczenia. Tematem szybko zainteresowali się inni badacze. To był pierwszy krok do stworzenia butów spd.
Początkowo nie przypominały one jednak w żadnej mierze dzisiejszego kolarskiego obuwia. Stosowano jedynie tzw. noski – niewielkie ruchome paski, które sportowiec musiał sam przytwierdzić najpierw do swojej stopy, a później dopiero bezpośrednio do pedałów. Rozwiązanie miało jednak jedną poważną wadę. Nie było zbyt bezpieczne.
Dalsza historia butów spd
Skoro więc „noski” nie spełniały zbyt dobrze swoich funkcji, postanowiono znaleźć dla nich jakąś alternatywę. Pierwsza zrobiła to firma Shimano. Opatentowała nowoczesny system zatrzaskowy o nazwie Shimano Pedaling Dynamics. Pierwsze litery wchodzących w to miano wyrazów tworzą właśnie skrót SPD. Stąd wzięła się sama nazwa butów rowerowych spd.
Oczywiście Shimano nie jest jedyną firmą, która miała swój udział w opracowaniu nowego systemu zatrzaskowego. Na wspólny sukces zapracowało wiele firm. Niektóre z nich do dziś zajmują się projektowaniem i tworzeniem butów rowerowych spd – wśród nich znajdują się marki takie jak: Look, Time oraz Crank Brothers. Choć to Shimano pozostaje wciąż liderem na rynku, a jego produkty przez samych kolarzy uznawane są za najlepsze i dosłownie niezawodne.
Na czym to wszystko polega?
Wszystkie buty rowerowe spd działają na podobnej zasadzie. Tworzy je specjalny system zatrzaskowy, który składa się z trzech połączonych ze sobą części. Pierwszą i najważniejszą z nich są pedały, które montuje się bezpośrednio do butów, aby podczas jazdy but nie był w stanie sam się z nich wydostać.
Drugi element systemu zatrzaskowego to po prostu but, a trzeci – metalowy blog. Wszystkie części działają zależnie od siebie. Muszą być ze sobą kompatybilne, aby buty rowerowe spd rzeczywiście prawidłowo działały i rzeczywiście wspomagały samą jazdę.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na buty rowerowe spd