czwartek, 18 lipca, 2024

Prześcieradło nieprzemakalne to duże udogodnienie dla ludzi posiadających dzieci lub zajmujących się dorosłą osobą niepełnosprawną, która wymaga stałej opieki, również w zakresie czynności związanych z higieną i pielęgnacją. Czym dokładnie są tego typu produkty?

Funkcje i zalety prześcieradła nieprzemakalnego

W przypadku osób mających problemy np. z utrzymaniem moczu, często stosowane są specjalne podkłady, które sprawiają, że ewentualna wilgoć nie zabrudzi ani nie zamoczy materaca. Prześcieradło nieprzemakalne niejako łączy ze sobą dwa produkty: zwykłego prześcieradła oraz właśnie wspomnianego podkładu. Składa się z dwóch warstw. Z wierzchu pokryte jest tkaniną (zwykle jersey albo frotte), natomiast od spodu zawiera powłokę ochronną, która zatrzymuje płyny fizjologiczne. Membrana (wykonana np. z poliuretanów) odpowiada za to, by nie nastąpiły żadne przecieki wilgoci ani nie powstały na materacu nieestetycznych plamy, skutkujące dodatkowo roznoszeniem i namnażaniem bakterii. Bardzo ważne jest to, że może przy tym zupełnie swobodnie przechodzić przez nią powietrze.

Prześcieradła nieprzemakalne są więc produktami bardzo praktycznymi, wygodnymi i przede wszystkim funkcjonalnymi. Nie ma również problemów z ich praniem w automatycznej pralce. Dobrze się je także suszy, często nie wymagają też prasowania, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na prześcieradło z gumką 80×200 (lub w innym wymiarze, dopasowanym indywidualnie do tego, jakie wymiary ma materac, na którym leży niepełnosprawny czy dziecko).

Wykonanie prześcieradeł ochronnych

Jak wspominaliśmy wcześniej, prześcieradło nieprzemakalne najczęściej wykonuje się z frotte bądź znacznie gładszego i cieńszego jerseyu, będącego zwykle połączeniem bawełny i włókna syntetycznego. Takie rodzaje tkanin zapewniają maksymalny komfort podczas leżenia lub snu, ponieważ są przyjazne dla skóry i nie wywołują żadnych podrażnień. Oddychająca warstwa zabezpieczająca to z kolei gwarancja prawidłowej cyrkulacji powietrznej, co jest głównym czynnikiem chroniącym przed potem i odleżynami. Kupując np. nieprzemakalne prześcieradło z gumką 80×200 mamy możliwość dodatkowego przytwierdzenia go w rogach materaca, przez co nie będzie się przemieszczało ani rolowało.

Tags: ,