czwartek, 18 lipca, 2024

Nie ma nic piękniejszego, jak samodzielne wykonanie dla samego siebie mebli z drewna. Obecnie bardzo popularne są meble wykonane z palet, a takie, przy pomocy kilku narzędzi do drewna, jesteśmy w stanie sporządzić samemu.

Surowiec na meble

Najzdrowszym i jednak najpiękniejszym surowcem na nowoczesne meble jest surowe drewno. W swojej czystej postaci zdobywa coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród młodych ludzi, którym zależy na bliskości z naturalnym środowiskiem. Ciekawym rozwiązaniem są w takim przypadku palety, które już są dosyć mocno ze sobą pozbijane i pozostaje tylko dociąć je w odpowiednich miejscach, aby stworzyć z nich mebel, z którego będziemy chcieli korzystać.

Narzędzia do drewna

Jednym z bardzo ważnych powodów, dlaczego warto zdecydować się, przy samodzielnym wykonywaniu mebli, na drewno, jest fakt, że na rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz różnego typu narzędzi do obróbki drewna. Zaczynając od najbardziej znanych i popularnych jak młotek i piła, a kończąc na dużo mniej znanej rzeczy jakim jest frez do drewna. Meble z palet nie wymagają na szczęście zbyt dużej ilości profesjonalnych urządzeń, dostępnych tylko w zakładach stolarskich. Główne narzędzia do drewna, w jakie warto się zaopatrzyć oprócz młotka i gwoździ, to na pewno wyrzynarka, dzięki której będziemy mogli wyciąć z całej palety interesującą nas część. Przyda się również piła i ewentualnie papier ścierny lub szlifierka, aby pousuwać wszelkie zadry i nierówności.

Nadanie charakteru meblom

Kiedy złożymy już nasz mebel w całość, pozostaje nam jeszcze odpowiednio go dopracować. A w tym doskonale nam pomoże frez do drewna założony na frezarkę lub w niektórych przypadkach na wiertarkę. To on zaokrągli nam wszelkie krawędzie i powycina odpowiednie rowki lub dziurki, które przydadzą się do zamontowania kółek obrotowych pod mebel. Jeżeli lubimy różnego rodzaju wzory i rzeźbienia w drewnie to właśnie różnego typu frezy do drewna pomogą nam w zrealizowaniu skomplikowanych żłobień, nacięć, rowków i kształtów. Korzystając z frezarki należy jednak pamiętać, że obsługa jej nie należy do najłatwiejszych, a chwila nieuwagi może spowodować zbyt duże nacięcie drewna, które nie zawsze da się zamaskować lub naprawić. Nie można się jednak jej bać, bo pracą, którą dzięki niej wykonamy, będziemy mogli się cieszyć i chwalić gościom przez długie lata.

Tags: ,