niedziela, 26 maja, 2024

Rowery miejskie wbrew pozorom nie są uniwersalnym środkiem lokomocji. Jak łatwo się domyśleć w deszczowe i wieczne dni bardzo ciężko jest skorzystać z ich dobrodziejstwa. Wybierając jednak dobry rower z odpowiednimi oponami można będzie przetrwać nawet podczas bardzo niesprzyjających warunków pogodowych. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym powinien charakteryzować się dobry rower do zadań specjalnych.

Uniwersalny rower miejski

W polskich miastach dominują przede wszystkim płaskie miejskie ulice, dlatego też warto postawić na rowery miejskie z dość dużymi kołami. Warto rozglądać się za kołami od 26 do 28 cali. Specjaliści zalecają także dość cienkie opony i szeroką kierownicę. Na polskich drogach optymalna grubość opon wynosi 1,5-2 cale. Dzięki wysokiej kierownicy będziemy siedzieć cały czas w wyprostowanej pozycji, dzięki czemu nawet długa jazda nie będzie męczącym wyzwaniem. Pamiętać należy także i o tym, że rowery miejskie są zazwyczaj bardzo ciężkie. Niektóre modele mogą ważyć nawet 25 kg i co najgorsze rzadko kiedy posiadają amortyzację. Na takim sprzęcie jazda na kamieniach i wybojach nie będzie zbyt miłym doznaniem. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto poszukać modeli z amortyzacją, dzięki której znacząco poprawi się komfort jazdy.

Hamulce i przerzutki

W rowerach miejskich najczęściej można spotkać tradycyjne hamulce szczękowe, które doskonale sprawdzą się do miejskich wycieczek. W najdroższych rowerach miejskich można spotkać także hamulce hydrauliczne, czyli popularne „tarczówki”. Szczękowe hamulce to nic innego jak zaciskające się gumowe bloczki umieszczone na obręczy koła, z kolei hamulce hydrauliczne działają praktycznie na takiej samej zasadzie jak hamują samochody. Hamulce tarczowe są w stanie wyhamować rower błyskawicznie nawet przy bardzo dużej prędkości, dlatego też należy uważać.

Bardzo przydatne mogą okazać się także porządne przerzutki. Jak łatwo się domyśleć im więcej przerzutek, tym łatwiej jest dopasować się do panujących warunków na drodze i terenu. Na miejskich uliczkach mogą pojawić się mniejsze lub większe wniesienia, dlatego też przerzutki mogą okazać się bardzo przydatne.

Ile powinien kosztować dobry rower miejski

Porządny rower miejski albo trekkingowy można kupić od 1200 do 1800zł. Bardzo wiele tanich rowerów miejskich można znaleźć w marketach, ale rzadko kiedy posiadają one amortyzację. Rowery w marketach są także bardzo ciężkie. Aluminium jest lekkie, ale niestety o wiele droższe od stali, dlatego też w marketach dominują głównie stalowe rowery miejskie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/

Tags: ,