czwartek, 18 lipca, 2024

Prefabrykaty mogą wciąż kojarzyć się z budownictwem okresu PRL, nie jest to jednak dobre porównanie. Nowoczesne prefabrykowane ściany betonowe i inne elementy konstrukcyjne dają gwarancję najwyższej jakości. Ogromną zaleta ich użycia jest oszczędność czasu – to właśnie dzięki prefabrykatom inwestycje rosną niczym grzyby po deszczu.

Zastosowanie ścian prefabrykowanych

Betonowe ściany prefabrykowane przeznaczone są na zarówno ściany wewnętrzne w budynkach, jak i ściany zewnętrzne. Na potrzeby konkretnej budowy można zamówić ściany wewnętrzne wyposażone w niezbędne otwory i wycięcia. Ściany wewnętrzne mają gładką i równą powierzchnię, natomiast ściany zewnętrzne mogą posiadać fakturę zgodnie z zamówieniem inwestora. Dzięki temu wszystko jest gotowe już na etapie produkcji w hali zwykonawcy, a na budowie odbywa się jedynie montaż elementów konstrukcyjnych.

Ściany prefabrykowane znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Używa się ich zarówno w budownictwie mieszkalnym, przy stawianiu domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych, jak i w budownictwie użytkowym i przemysłowym. Produkuje się elementy do budowy dużych hal usługowych czy budynków użyteczności publicznej, ale i takie przeznaczone do budownictwa dla przemysłu – pomieszczeń produkcyjnych w zakładach przemysłowych czy dla potrzeb rolnictwa.

Jak powstają prefabrykowane ściany betonowe?

Ściany prefabrykowane są to elementy konstrukcyjne budowy w całości wykonywane w hali produkcyjnej. Produkuje się je przy użyciu najwyższej jakości materiałów i z zachowaniem najwyższych standardów. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technicznie rozwiązaniom oraz pracy fachowej ekipy, wyszkolonej i wyspecjalizowanej w wytwarzaniu takich prefabrykatów.

Najpierw w biurze projektowym wykonuje się geometrię płyt, zbrojenia i ewentualnie inne elementy zamówienia. Uwzględnia się specyfikę konkretnego projektu architektonicznego, dostarczonego przez zewnętrzne biuro i według specyfikacji zamówionej przez inwestora, bądź tworzy projekt od podstaw – wielu producentów prefabrykatów współpracuje z architektami dostarczając swoim klientom gotowych rozwiązań. Dzięki temu każdy może zamówić dom z katalogu i cieszyć się jego błyskawicznym wykonaniem.

Zalety budownictwa prefabrykowanego

Zalety wznoszenia budowli z prefabrykatów można by mnożyć niemal w nieskończoność. To przede wszystkim oszczędność czasu, a przez to i pieniędzy – produkcja elementów konstrukcyjnych odbywa się sprawnie i niezależnie od pogody, dzięki czemu nie ma mowy o opóźnieniach w realizacji inwestycji.

Dzięki przeniesieniu dużej części prac do hal produkcyjnych dostawcy prefabrykatów eliminuje się wiele problemów tradycyjnie pojawiających się podczas budowy, takich jak problemy z zatrudnieniem wykonawców.

Tags: ,