czwartek, 18 lipca, 2024

Audyt sprawozdań finansowych ma na celu przede wszystkim sprawdzenie spójności dokumentacji ze stanem faktycznym majątkowym w danej firmie. Jest to bardzo ważne działanie i jeśli wszystko jest prowadzone w należytym porządku według wytycznych i ustaw, to sam audyt nie jest dla firmy żadnym zagrożeniem, a wręcz przeciwnie. Może wnieść do niej porządek i ład.

W jakich firmach przeprowadza się audyty?

Przede wszystkim audyt sprawozdań finansowych jest przeprowadzany w firmach i działalnościach świadczących usługi finansowe, takie jak firmy ubezpieczeniowe czy kasy oszczędnościowe. Sprawdzana jest dokładnie dokumentacja prowadzona w takich firmach przez dany okres i porównywana do podanego stanu faktycznego. Jest to dość istotne działanie i pomaga zachować większy porządek w firmie i sprowokować pracowników do większego przykładania się nad prowadzoną dokumentacją. Więc finalnie tego typu działanie może pomóc i usprawnić księgowe działania w firmie, niezależnie od tego, jakie usługi świadczy.

Duże zakłady również mają audyty

Nie tylko firmy świadczące usługi finansowe i bezpośrednio mające z pieniędzmi do czynienia mają audyty. Audyt sprawozdań finansowych jest też przeprowadzany w dużych zakładach zatrudniających ponad 50 osób w firmie bądź takich, które generują duże dochody. Jest to bardzo pomocne działanie, bo firmy z generującymi wielkimi dochodami i tym bardziej te z dużą liczbą ludzi w firmie mają często problem z utrzymaniem porządku i ładu, a szykując się do audytu muszą zadbać o kwestie związane z dokumentacją.

Czy dobrze prowadzona dokumentacja wystarczy do pozytywnego przejścia audytu?

Wiele ludzi źle, a wręcz ze strachem reaguje na samo słowo audyt. Boją się nawet wtedy, kiedy dokumentacja w firmie jest prowadzona skrupulatnie i dokładnie. Nie ma potrzeby i zupełnie nie ma się czego bać. Jeśli pracownicy przykładają się do prowadzenia wszelkich dokumentów i znają ustawy i prawa, a także jeśli w dokumentach jest wpisana prawda zgodna ze stanem majątkowym, który jest faktyczny to sprawdzenie sprawozdań finansowych jest jedynie formalnością i w żaden sposób nie mamy powodu do strachu, bo z pewnością wszystko wyjdzie poprawnie i bez zbędnego stresu i spięć. Dlatego warto się przykładać do poprawnego prowadzenia dokumentacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Tags: ,