czwartek, 18 lipca, 2024

 

Piekarnik to urządzenie, które znajduje się w praktycznie każdym domu. Gotowanie bez piekarnika nie byłoby takie samo. Niektóre potrawy po prostu musza zostać podgrzane w piekarniku, aby były soczyste i wyraziste. Często piekarnik jest bardzo mocno eksploatowany przez co podnosi się ryzyko uszkodzenia niektórych z jego części. W takiej sytuacji jednym z najczęściej psujących się elementów jest uszkodzona grzałka termoobiegu w piekarniku. Skutki takiej sytuacji bywają bardzo różnorodne.

Jakie są efekty uszkodzenia grzałki termoobiegu w piekarniku?

 

Grzałka termoobiegu ma za zadanie w prawidłowy sposób podgrzewać piekarnik na wyznaczony poziom. Niestety skutki takiej sytuacji są bardzo różnorodne i czasem ciężko je przewidzieć. Bardzo często zdarza się, że uszkodzona grzałka powoduje znaczne powiększenie zużywania prądu. Niestety w takiej sytuacji płaci się większe rachunki za prąd. Jest to spowodowane koniecznością zwiększenia energii do wyprodukowania danej temperatury. Bardzo często uszkodzoną grzałkę termoobiegu można zdiagnozować samemu (nie tylko w sytuacji, kiedy po czasie wzrosną rachunki za prąd). W momencie kiedy grzałka zmieni kolor na ciemniejszy (po prostu stanie się czarna bądź jej wnętrze będzie ,,zasmolone” jak węgiel) znaczy to, że najprawdopodobniej jest uszkodzona/przepalona. Wtedy trzeba szybko wykręcić grzałkę termoobiegu na wyłączonym piekarniku i zamontować nową grzałkę.

 

Skutkami uszkodzenia grzałki termoobiegu jest również sytuacja, w której wypieki czy dania wychodzą niedogotowane/niedopieczone. W takiej sytuacji najprawdopodobniej coś jest nie tak z grzałką. W jednej sytuacji może ona zbyt słabo grzać, a w drugiej zbyt mocno co szybko zauważy każdy kucharz.

 

Wymiana grzałki termoobiegu w piekarniku

 

Wymianę grzałki termoobiegu każdy może wykonać na własną rękę. W sieci internetowej jest wiele instrukcji na ten temat. Wystarczy mieć tylko odpowiednie narzędzia i nową grzałkę, aby zamontować ją na miejsce tej starej.

Tags: ,