sobota, 7 września, 2024

Zmiany klimatyczne mają daleko idące konsekwencje, które możemy odczuć na własnej skórze.  Ich nieuniknionymi następstwami są coraz częstsze kataklizmy. W naszej szerokości geograficznym jedną z najpoważniejszych zagrożeń jest powódź. Przed samym zalaniem naszego domu nie jesteśmy w stanie się uchronić. Możemy jednak prostym sposobem zminimalizować skutki nieszczęśliwej sytuacji.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przed konsekwencjami powodzi chroni nas niemal każda polisa mieszkaniowa. Warto mieć jednak świadomość, że w podstawowym wariancie zakres ochrony dotyczy wyłącznie murów, czasami również ewentualnie stałych elementów konstrukcyjnych. Aby otrzymać od ubezpieczyciela rekompensatę za zniszczenia w środku domu, należy wybrać rozszerzony wariant polisy (rozszerzenie o mienie ruchome na wypadek zdarzenia losowego). Co ważne, zniszczenia na skutek powodzi mogą dotknąć nie tylko wolnostojące domy, ale również mieszkania w bloku, domki letniskowe, budynek mieszkalny będący w trakcie budowy, nagrobki, roślinność ogrodową, dzieła sztuki, sprzęt elektroniczny, które również możemy ubezpieczyć. O rekompensatę możemy ubiegać się również wtedy, kiedy dotknąć nas inne konsekwencje powodzi – przesiąkanie wód gruntowych, zawilgocenie oraz zagrzybienie.

Ile kosztuje polisa?

Wysokość składki za polisę chroniąca nas przed konsekwencjami powodzi uzależniona jest od wielu czynników, między innymi zakresu ochrony, rodzaju ubezpieczanego mienia, jego lokalizacji. Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, warto poznać wszystkie warianty dostępne na rynku. Pomoże Ci w tym strona mfind.pl, gdzie znajdziesz łatwą w obsłudze porównywarkę, dzięki której znajdziesz najkorzystniejszy dla siebie wariant.

Tags: ,