czwartek, 18 lipca, 2024

Odzież używana, którą można kupić w second handach, to w zasadzie ostatni etap, jaki przechodzą ubrania na drodze do nowego właściciela. Jak wygląda proces zbiórki, zakupu i sortowania odzieży, czym zajmuje się importer odzieży używanej i co można znaleźć w workach z taką odzieżą? Oto krótka historia.

Zbiórka odzieży

Odzież, która ma dostać drugie życie zbierana jest na ulicach większych miast w całej Europie – w Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Norwegii, Szwecji. Importer odzieży używanej zazwyczaj określa konkretne dni, w których można wystawić worki i torebki z niepotrzebnymi ubraniami oraz innymi akcesoriami i podaje taką informację do wiadomości. W określonych wcześniej dniach na ulicach pojawiają się auta, do których zbierane są worki wystawione przez ich mieszkańców. To dobry sposób, by zmotywować się do przeglądu szafy i zaprowadzenia w niej porządku, a jednocześnie pozbyć się zbędnej odzieży.

Zakup odzieży używanej

Zbierany przez importera odzieży używanej towar transportowany jest dużymi autami do sortowni, które mogą znajdować się na terenie kraju zbiórki lub już bezpośrednio w Polsce. Pracownicy sortowni odzieży zajmują się wstępną selekcją części zebranego towaru. Części garderoby, które są brudne, zniszczone lub porwane i nie spełniają wymogów jakościowych zostają wyrzucone, a pozostałe segreguje się kategoriami. Część zebranej przez importera odzieży używanej garderoby pozostaje w stanie, w jakim pierwotnie została zebrana. Dzieje się tak ponieważ właściciele sklepów niejednokrotnie preferują zakup odzieży niesortowanej.

Odzież sortowana i niesortowana

Importer odzieży używanej ma zazwyczaj w ofercie odzież zarówno sortowaną, jak i niesortowaną. Wynika to z preferencji i zapotrzebowania właścicieli sklepów. Odzież sortowana sprzedawana jest na wagę. Można kupić konkretną ilość określonego rodzaju garderoby – na przykład same bluzki damskie, odzież dziecięcą lub okrycia wierzchnie. Ze względu na wstępne przygotowanie do sprzedaży jej cena jest wyższa. Odzież niesortowana to swego rodzaju niespodzianka. W workach, w których jest zapakowana można znaleźć każdy rodzaj ubrań, co wpływa na różnorodność takiego towaru. Jednak wymaga on przeprowadzenia selekcji przed dostarczeniem do sklepu – tak, by znalazły się w nim tylko ubrania odpowiedniej jakości.

Tags: ,