Jeśli przeprowadzi się sondaż i zada pytanie: „co to jest niwak?”, większość osób nie będzie potrafiła udzielić prawidłowej odpowiedzi. Nic dziwnego. To słowo nadal jest mało znane. Kiedy jednak podpowie się, że termin ten powiązany jest z wyrazem „bonsai”, wtedy zaświeci się zielona lampka. Tak. Niwak to roślina, które ozdabia ogród.
Bonsai a niwaki – główne różnice
Zanim jednak bardziej skupimy się na samych niwakach, zaczniemy od wytłumaczenia podstawowych różnic między nimi a wspomnianymi na wstępie, japońskimi bonsai. To ostatnie słowo bezpośrednio oznacza „rośliny na tacy”. Chodzi oczywiście o małe drzewka. Takie, które poddawane są szczególnej i systematycznej pielęgnacji (od nawożenia po odpowiednie formowanie), ale rosną zawsze w specjalnie przygotowanych do tego donicach.
Z koli w przypadku niwaków (nie istnieją one nawet w polskiej wikipedii) mamy do czynienia z roślinami sadzonymi od razu gruncie. Dlatego właśnie określenie „bonsai ogrodowe”, które od niedawna przyjęło się w naszym kraju, nie jest do końca prawidłowe. Warto więc popularyzować oficjalną, japońską nazwę (nie tylko wśród polskich, początkujących ogrodników), która składa się z dwóch członów: niwa (ogród) oaz ki (drzewo).
Niwaki – niezwykłe drzewa ogrodowe
Chcąc mieć na swojej zielonej działce takie ozdobne rośliny rosnące przez cały rok, trzeba je najpierw umiejętnie uformować, aby były one zbliżone do starszych drzew. Trwa to przez kilka lat, dlatego wymagana jest cierpliwość. Mniejsze okazy niwaków osiągają rozmiar do ponad jednego metra. Co jeszcze o nich wiemy?
Wielu osobom zdarzają się pomyłki przy pracach ogrodowych. Dlaczego? Omawiane w tym artykule rośliny swym wyglądem faktycznie bardzo przypominają bonsai, ale technika ich formowania nieco różni od tej stosowanej przy formowaniu drzewka bonsai. Uwaga! Niwak w polskich ogrodach to jedynie inspiracja japońskim stylem, formowany jest głównie z iglaków, aby stworzyć bardzo efektowne kształty.
Podsumowanie
Przejdźmy zatem do podsumowania. Niwak to nic innego jak poprawne i oficjalne określenie dla formowanego drzewa, które rośnie bezpośrednio nie w doniczce, ale w ziemi, w pięknym, rozległym ogrodzie. Świetnie spełnia ono funkcję tak zwanego solitera, czyli pojedynczej, eksponowanej rośliny.
Nie potrzebuje towarzystwa innych krzewów, a i tak powoduje, że cały zielony teren przyciąga wzrok sąsiadów i znajomych. Dlatego jest tak wyjątkowe i oryginalne. Dzięki niwakom, każdy ogród będzie miejscem bardziej docenianym i prestiżowym. Warto więc przeznaczyć swój wolny czas na ich odpowiednią pielęgnację.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.