czwartek, 25 kwietnia, 2024

Mata ochronna to doskonały sposób na zabezpieczenie podłogi przed różnorakimi oddziaływaniami mechanicznymi. Należy jednak pamiętać, że jej skuteczność zależy przede wszystkim od sposobu ich położenia a w dalszej perspektywie – również i eksploatacji. O czym zatem pamiętać?

Jak położyć matę?

Maty ochronne należy oczywiście układać na podłodze. Przed nałożeniem maty należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię podłoża. W przeciwnym razie istnieje ryzyko jego zawilgocenia, co może mieć bardzo złe skutki np. w przypadku podłóg drewnianych. Mała ochronna nie powinna być ułożona na podłogach zapylonych, gdyż mikrocząsteczki kurzu mogą ją po pewnym czasie uszkodzić.

Niezwykle ważne jest odpowiednie usytuowanie maty względem podłoża. Matę należy ułożyć tak, by jej antypoślizgowa powierzchnia stykała się bezpośrednio z podłożem. Równie ważne jest to, by struktura produktu była dopasowana do charakterystyki podłoża. Inną matę wybierzemy np. dla podłóg twardych a inną dla dywanu lub podłoża technicznego (w halach produkcyjnych).

Maty ochronne – jak czyścić?

Mata ochronna powinna być czyszczona zgodnie z zaleceniami producenta. W większości przypadków wystarczy delikatnie zwilżona szmatka, którą dodatkowo nasączamy odrobiną detergentu. Po zakończeniu czyszczenia maty nie wolno zapominać o jej odpowiednim osuszeniu. W trakcie czyszczenia nie należy stosować związków benzyny!

Nieco inaczej wygląda kwestia czyszczenia mat przemysłowych. Te z reguły są znacznie odporniejsze na oddziaływania zewnętrzne, niż np. maty biurowe. W przypadku niektórych rozwiązań może istnieć możliwość wykorzystania w procesie czyszczenia benzyny, aczkolwiek zasady jej wykorzystywania muszą być ściśle określone przez producenta.

Rozmiar – kilka praktycznych porad

Dobierając rozmiar maty należy mieć na względzie przede wszystkim sposób użytkowania fotela. Jeśli jest to np. fotel na kółkach, to chroniona powierzchnia będzie musiała być relatywnie większa. Co prawda krzesła na nóżkach nie są aż tak „mobilne”, ale również i one wymagają zastosowania maty, której wymiar będzie sięgał co najmniej 5 cm poza obrys krzesła.

Podsumowując, maty ochronne z pewnością spełniają swoją rolę, aczkolwiek ich funkcjonalność zależy przede wszystkim od sposobu konserwacji i użytkowania. Nie bez znaczenia jest też rozmiar maty i specyfikacja wybranego fotela. Mądre przemyślenie każdego z w/w aspektów, pozwala długo cieszyć się z pięknej podłogi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.maximat.pl/ maty ochronne.

Tags: ,
lbladdersymptoms.org niatedlumbardisc.net gonbleuusa.com