czwartek, 18 lipca, 2024

Zakup optymalnych butów narciarskich dla pań to poważne wyzwanie. I nie chodzi tu wcale o tak ważny (z punktu widzenia kobiet) design, lecz przede wszystkim ich rozmiar. Tak, wiele osób wciąż ma problem z dopasowaniem rozmiaru obuwia narciarskiego do własnych potrzeb.

Jak sprawdzić rozmiar obuwia narciarskiego?

Jeśli narciarski but damski ma być jak najlepiej dopasowany, to jego dobór należy rozpocząć od zmierzenia rozmiaru stopy. W tym celu należy położyć na podłodze kartkę papieru i to tak, aby jej krótszy bok stykał się z płaską powierzchnią. Doskonale do tego celu nadaje się… ściana, o ile rzecz jasna jest równą płaszczyzną.

Następnie należy oprzeć stopę na wspomnianej kartce, przy czym należy to zrobić tak, by stopa dokładnie przylegała do ściany. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione pod ten rozmiar buty narciarskie damskie będą idealnie pasować. Jeśli stopa będzie zbyt oddalona od ściany, to istnieje ryzyko oparcia jej na podłodze skośnie względem jej płaszczyzny pionowej.

Etap kolejny, czyli „zbieranie” wymiaru

Gdy już wszystko jest przygotowane, należy zaznaczyć na wspomnianej kartce miejsce, w którym kończy się duży palec położonej stopy. Zaleca się również, aby zakreślić pisakiem maksymalną szerokość stopy. Aby to zrobić, wystarczy oznaczyć ten punkt stopy, który jest jak najbardziej oddalony od ściany. W razie potrzeby można też wykonać obrys jej krawędzi.

Co ważne, pomiar ten należy wykonać w odniesieniu do obydwu stóp. Choć zdarza się to rzadko, to stopy tego samego człowieka mogą być względem siebie asymetryczne. Oznacza to, że „przymierzony” w ten sposób but nie będzie pasował do charakterystycznej i niestandardowej geometrii stopy i konieczna będzie jego późniejsza zamiana na inny model.

Wymiary wyjściowe a rozmiar buta

Co ważne, zasady na podstawie których wymiarowane są buty narciarskie damskie są… stosunkowo proste. Gdy wszystkie znaczniki znajdują się już na powierzchni kartki papieru, wymiary stopy można po prostu zmierzyć. Ważne, aby uzyskany wynik był przeliczony na milimetry, gdyż to one są odniesieniem dla wyjściowego rozmiaru obuwia narciarskiego.

Podsumowując, wymiarowanie damskiego obuwia narciarskiego jest w rzeczywistości dość proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu produkcji obuwia. Niemniej kluczową kwestią pozostaje tu dokładność, gdyż to od niej zależy, czy uzyskany w trakcie pomiaru wymiar jest zgodny z rzeczywistością.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe typu spd.

Tags: ,