czwartek, 18 lipca, 2024

Każdy posiadacz nart powinien raz na jakiś czas korzystać z usług serwisu narciarskiego. Konieczne jest to po to, by utrzymać sprzęt w należytym porządku i móc z powodzeniem korzystać z niego przez długie lata. Czym właściwie zajmuje się serwis narciarski?

Woskowanie

Każdy serwis, w tym również serwis narciarski Kraków zajmuje się polerowaniem i woskowaniem nart. Chodzi o to, by uzyskać powierzchnię, która będzie najlepiej ślizgała się po śniegu. Narta powinna, więc być właściwie przygotowana do tego zadania.

Jeśli w Twojej rodzinie istnieją tradycje narciarskie to może nawet pamiętasz, jak Twój dziadek woskował ślizg narty kawałkiem starej świeczki. Obecnie używa się do tego celu specjalistycznych past o przemyślanym i dopracowanym składzie tak, by mogły one równocześnie pielęgnować same narty.

Obecnie serwisowanie nart jest na zupełnie innym poziomie niż kiedyś. Jest to zaawansowany proces, którego raczej nie powinno się wykonywać samodzielnie, ale pozostawić profesjonalistom.

Ostrzenie nart

Nie każdy narciarz wie, że jego narty należy ostrzyć. Chodzi o to, by miały one ostre krawędzie, które umożliwią wbicie się w pokrywę śnieżną po to, by zmniejszyć prędkość, zahamować lub skręcić. Ostrzenie nart jest trudną sztuką, która wymaga posiadania przez fachowca imadeł i pilników o różnej ziarnistości.

Ostrzenie nart powinno się wykonywać przynajmniej raz w sezonie. Jednak, jeśli często i dużo jeździsz na nartach, albo przygotowujesz się do zawodów, to powinieneś ostrzyć je nawet częściej. Dzięki temu zapewnisz sobie większy komfort w czasie jazdy.

W przypadku ostrzenia nart nie można zapominać o geometrii krawędzi i właściwym kącie pod jakim powinny one zostać naostrzone. Zależy to od stylu jazdy, umiejętności narciarza i klasy samego sprzętu.

Naprawy

Serwis narciarski Kraków może się też zająć drobnymi naprawami. Mogą one objąć naprawę wiązań lub nawet wymianę ich na nowe. W rzeczywistości wiele uszkodzeń, które wydają się być fatalne można naprawić.

Trzeba jednak trafić na dobry serwis, którego pracownicy dają szansę sprzętowi, nawet wtedy, gdy jego naprawa może być trudna.

Czyszczenie

Elementem serwisowania jest także czyszczenie nart i wiązań. To podstawa dalszych zabiegów. Nikt nie będzie szlifował lub woskował ślizgu pokrytego pyłem, kurzem i błotem.

Czyszczenie odbywa się z dbałością o szczegóły. Chodzi o to, by narty były doskonale czyste, a żadne okruszki nie przeszkodziły w dalszych etapach konserwacji. To szczególnie ważne przy szlifowaniu i polerowaniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/cms/serwis.

Tags: ,