czwartek, 18 lipca, 2024

Dbanie o higienę zębów i ich zdrowie jeszcze nigdy nie było takie proste. Do dyspozycji mamy nie tylko liczne produkty pielęgnacyjne, ale również możliwość korzystania z usług profesjonalnych stomatologów. Mimo tego dalej jesteśmy w czołówce narodów europejskich z największym odsetkiem zmian próchniczych w jamie ustnej. Jak w sposób prawidłowy dbać o zęby? Jak często odwiedzać stomatologów? Jak mogą oni pomóc nam zadbać o wspaniały uśmiech?

Codzienna higiena – pasta, nici dentystyczne

Absolutną podstawą w pielęgnacji zębów jest szczotkowanie. Teoretycznie powinno mieć ono miejsce po każdym posiłku. W praktyce jednak bywa różnie – w pracy czy w szkole nie mamy zawsze możliwości wyczyszczenia zębów po posiłku. Lekarze proponują kompromis – mycie zębów 2-3 razy dzienne pastami z fluorem. Odpowiednio dobrana szczoteczka skutecznie usunie osad nazębny, wymiecie resztki pokarmów z jamy ustnej, pozwoli na umycie powierzchni języka. Szczoteczka nie powinna kaleczyć dziąseł – jeśli podczas szczotkowania zauważymy ślady krwi warto zmienić to urządzenie na bardziej miękkie.

Nie mniej ważna jest pasta do zębów – wybór tego produktu na polskim rynku przyprawia o zawrót głowy! Pośród licznych past wybierajmy produkty pochodzące od znanych producentów, zawierających fluor. Składnik ten pozwala na budowanie twardego szkliwa.

Rekomenduje się używanie nici dentystycznych jako uzupełnienie codziennej higieny. Dzięki niciom możliwe będzie usunięcie resztek pokarmów z przestrzeni niedostępnych dla szczoteczki. Pudełeczko nici dentystycznych warto mieć zawsze pod ręką.

Jak często odwiedzać stomatologa?

Zdecydowana większość Polaków decyduje się na odwiedziny u lekarza dopiero wtedy, kiedy pojawia się ból, a i wtedy odwlekają ten moment w nadziei, że problem sam zniknie. Zwlekanie z leczeniem może jednak prowadzić wyłącznie do pogorszenia stanu zęba. Zdarza się, że próchnica nacieka tak głęboko, że lekarz zmuszony jest ząb usunąć lub też wykonać jego leczenie kanałowe.

Zaleca się odwiedzanie dentysty 1-2 razy w roku, w zależności od potrzeb. Jeśli mamy skłonności do powstawania próchnicy koniecznie samodzielnie obserwujmy wszelkie zmiany, jakie mają miejsce w naszej jamie ustnej. Co należy do zadań lekarza? Przede wszystkim dokładnie obejrzy on zęby i ściany jamy ustnej, notując wszelkie zmiany i zalecając leczenie. W czasie wizyty możemy również zapytać o konkretne metody pielęgnacji, wybielania zębów. Lekarz okaże się najlepszym i najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy dla nas.

Nowoczesne metody na piękne zęby

Pielęgnacja to nie tylko czyszczenie i walka z próchnicą. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak nasz uśmiech postrzegany jest przez innych. Pragniemy uśmiechać się szczerze. Problemem mogą okazać się jednak luki w łukach zębowych. Dzisiaj najskuteczniejszą metodą na uzupełnianie ubytków są implanty zębów – w miastach takich jak Kraków znajdziemy specjalistów, którzy otoczą nas opieką, wytłumaczą procedury zabiegu i przeprowadzą bezpiecznie przez cały czas jego trwania. Implanty wszczepiane są w kość – uprzednio jednak konieczne jest wykonanie zdjęcia radiologicznego. Po zespoleniu kości i implantu możliwe jest nałożenie korony implantu – jest ona tworzona na indywidualne zamówienie, zgodna ze zgryzem oraz kolorem innych zębów. Szczegóły sprawdzisz na: instytutimplantologii.pl.

Metodą na piękniejszy uśmiech są również zabiegi wybielające. Zaleca się wykonywanie ich w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Lekarz dobierze odpowiednią metodę wybielania, wykona niezbędny skaling przed zabiegiem oraz zabezpieczy dziąsła. Efekty wybielania widoczne są zaraz po zabiegu!

Tags: ,