niedziela, 26 maja, 2024

Domy z prefabrykatów cieszą się coraz większą popularnością. Zresztą trudno się temu dziwić, skoro już po 5 miesiącach można wprowadzić się do swojego wymarzonego domu. Warto jeszcze zauważyć, że prace odbywają się zawsze, niezależnie od pogody.

Domy z prefabrykatów – co warto wiedzieć?

Technologia prefabrykacji była stosowana już od lat 70-tych. Jednak zazwyczaj stosowano ją do budowy bloków z wielkiej płyty, które estetyką nie zachwycały, a wręcz przerażały. Na szczęście ta technika zdecydowanie się zmieniła. Dzięki temu obecnie budowane domy z prefabrykatów są precyzyjnie wykonane, ale również wyróżniają się stylem.

W Polsce ta technologia dopiero staje się popularna. W przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech, czy w Austrii już na początku XX wieku coraz częściej wykorzystywano prefabrykację.

Domy z prefabrykatów – szybko i precyzyjnie

Jeszcze przed otrzymaniem pozwolenia na budowę można wybrać projekt. Następnie należy znaleźć firmę, która zajmuje się taką technologią. Kolejnym krokiem jest zlecenie wykonania odpowiednich prefabrykatów. Zaraz po otrzymaniu pozwolenia na budowę można rozpocząć pracę. Zatem wszystkie elementy są transportowane na działkę inwestora.

Teraz rozpoczyna się już realna praca. Dochodzi do montażu i połączenia elementów. Niekiedy konieczne jest użycie ciężkiego sprzętu. Nie trzeba obawiać się, że jakieś części, czy inne elementy metalowe zostaną skradzione. Na budowie panuje też porządek i ład.

Domy z prefabrykatów – fundament „kością niezgody”

Warto zastanowić się komu powierzymy wykonanie fundamentu pod dom. Wszak to bardzo ważne. Oczywiście może zdecydować się na firmę budowlaną, jednak tutaj problemem może być odbiór prac. Otóż trzeba pamiętać, że firma zajmująca się prefabrykacją może nakazać przebudowę fundamentu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dlatego zdecydowanie lepiej pozostawić wykopanie i zalanie fundamentu firmie zajmującej się budową domów z prefabrykatów betonowych. Wtedy też unikniemy problemów. Warto jednak wiedzieć, że koszty często nie są doliczone do ogólnego kosztorysu. Zatem już na samym początku należy poinformować firmę, że chcemy również, aby pracownicy wykonali fundamenty.

Nie można również zapomnieć o podpisaniu umowy, dzięki której możemy uniknąć wielu problemów.

Artykuł zowstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl

Tags: ,