czwartek, 25 kwietnia, 2024

Rynek alkomatów zdecydowanie ulega rozwojowi, ponieważ znajdziemy na nim coraz więcej innowacyjnych, niezwykle nowoczesnych aparatów pomiarowych. Alkomaty w zależności od swojej budowy i zaawansowania polecane albo do pracy, albo do użytku domowego.

Nowoczesne alkomaty drager

Wśród wielu dostępnych modeli alkomatów drager, znajdziemy np. taki z sensorem elektrochemicznym. Ten typ dedykowany jest szczególnie do szerszego zastosowania (np. do firmy). Alkomat drager elektrochemiczny posiada najnowszej generacji sensor, który zbudowany jest ze stopu platyny. Taka jego budowa powoduje, że jest on niezwykle precyzyjny i trwały. Co więcej, choć mogłoby się wydawać inaczej, alkomat drager elektrochemiczny, to połączenie wysokiej jakości z niezwykle przystępną ceną, bo taki typ alkomatu kosztuje zwykle niewiele więcej niż tradycyjny alkomat półprzewodnikowy. Zwykle modele tego typu polecane są do firm, w których zachodzi konieczność badania pracowników. Jego zaletą jest to, że można wykonać dużo więcej pomiarów niż tradycyjnym alkomatem i wymaga on też dużo rzadszej kalibracji (średnio raz na 12 miesięcy). Takie rozwiązania generują spore oszczędności dla firm.

Alkomat z sensorem spektrofotometrycznym

Kolejnym równie popularnym modelem alkomatu jest alkomat z sensorem spektrofotometrycznym, który w swoim działaniu wykorzystuje podczerwień. Tego typu alkomat niestety uznawany jest za jeden z najdroższych na rynku, jednak cenę rekompensuje niezwykła dokładność pomiarów. Nie bez powodu też tego rodzaju alkomaty drager dedykowane są takim instytucjom jak np. policja czy szpitale. Cała zasada pomiaru stężenia alkoholu we krwi opiera się na wykorzystywaniu spektrum podczerwieni. W większości też przypadków, wyniki otrzymane za pomocą pomiaru alkomatem drager wykorzystywane są jako dowody w wielu sprawach sądowych.

Domowy alkomat

W przypadku, kiedy interesuje nas zakup alkomatu, który używany będzie w warunkach domowych, szczególnie polecane są alkomaty półprzewodnikowe. Nie dość, że są one najtańsze na rynku, to jeszcze są niezwykle poręczne i przeznaczone typowo do użytku domowego. Tu jednak podczas pomiaru trzeba pamiętać, że na ostateczny wynik, wpływ ma kilka różnych czynników (np. palenie papierosów, żucie gumy czy zbyt wysoka wilgotność powietrza).

Tags: ,
rs-gisor.org opensource.com zobacz