Praca za naszą zachodnią granicą wybierana jest w ostatnich latach przez coraz większe grupy Polaków. Przyciąga nas nie tylko możliwość rozwijania się i podnoszenia kwalifikacji, ale przede wszystkim: znacznie wyższe zarobki. Pracując legalnie w Niemczech warto zainteresować się dodatkami socjalnymi przysługującymi na nasze dzieci.
Kindergeld – niemiecki zasiłek socjalny na dziecko
Państwo niemieckie dba o swoich najmłodszych obywateli – rodzice pracujący na zasadach niemieckich i oprowadzający podatki w kraju mogą wnioskować o Kindergeld na każde dziecko. Dodatek przysługuje do 25 roku życia dziecka (w przypadku kontynuowania nauki) oraz na dzieci niepełnosprawne. Kindergeld może być pobierany również przez obcokrajowców pod warunkiem udokumentowania pracy w Niemczech, podania miejsca zameldowania dziecka oraz posiadania nieograniczonego obowiązku podatkowego. Składając wniosek o Kindergeld musimy udokumentować pracę w Niemczech przez przynajmniej 6 miesięcy.
Kindergeld i 500+
Czy wiesz, że świadczenia Kindergeld a 500+ wpływają na siebie? Jeśli w Polsce Twoje dziecko otrzymuje 500+ zobowiązany jesteś do złożenia wniosku o Kindergeld. Na podstawie koordynacji świadczeń w Unii Europejskiej urzędy określą, które z państw ma pierwszeństwo w wypłacaniu dodatku na dziecko. Jeśli będą to Niemcy z Polski otrzymamy decyzje odmowną do przyznania 500+. Jeśli krajem pierwszeństwa okaże się Polska możemy liczyć na tak zwany dodatek dyferencyjny, czyli wyrównanie kwoty 500+ do wysokości Kindergeld. Pamiętajmy, że oba wnioski musimy złożyć osobiście – złożenie wniosku w jednym urzędzie nie oznacza, że automatycznie dane pojawią się w drugim. Pamiętajmy również o tym, że to urzędy, a nie my, podejmują decyzję o tym, który z krajów będzie miał pierwszeństwo dodatek.