Pokryte białym puchem szczyty, wysokie drzewa i hipnotyzująca przestrzeń przyciągają niejednego miłośnika gór. Niektórzy preferują wędrówki po ośnieżonych szlakach, inni zakładają narty i przemierzają trasy biegowe lub okupują wyciągi narciarskie, korzystając z dobrze przygotowanych tras zjazdowych. Ciekawym sposobem na połączenie wędrowania z narciarstwem są coraz popularniejsze wyprawy skiturowe.
Czym jest skitouring?
Narciarstwo skiturowe to najprościej rzecz ujmując rodzaj turystyki zimowej poza trasami z wykorzystaniem nart o specyficznej budowie. Narty skiturowe atomic charakteryzują się lekkością oraz kształtem: w środkowej części są węższe, wyprofilowane. Narciarstwo takie uprawia się w małych grupach lub samotnie, wyjeżdżając w ciekawe i niejednokrotnie dzikie miejsca. Wycieczki skiturowe mogą trwać od kilku godzin do kilku tygodni. Wszystko zależy od kondycji i stopnia zaawansowania narciarza.
Sprzęt do skitouringu
Oprócz nart na wyposażenie narciarza turowego składają się odpowiednio zbudowane buty, kijki, foki (specjalne zabezpieczenie nart służące do podchodzenia). Ponieważ wyjazdy skiturowe najczęściej odbywają się w wysokich górach, konieczne jest używanie kasków, czekana i raków.
Na wyprawę zabiera się tez sprzęt lawinowy. Wydawać by się mogło, że jest to sport zarezerwowany dla ludzi bogatych, gdyż skompletowanie specjalistycznego sprzętu nie jest tanie. Okazuje się jednak, że zarówno narty skiturowe atomic, jak i resztę wyposażenia można wypożyczyć w coraz liczniejszych wypożyczalniach sprzętu narciarskiego w popularnych kurortach lub internetowo. To rozwiązanie pozwoli sprawdzić, czy taka forma wypoczynku nam odpowiada i dopiero później skompletować własny ekwipunek, na który składać się będą także ciepłe a jednocześnie lekkie ubrania i wygodny plecak.
Popularne miejsca skiturowe
Po zaopatrzeniu się w narty skiturowe atomic i resztę sprzętu trzeba wybrać trasę wyprawy. Na początek warto wybrać się w polskie góry. Stosunkowo łatwe, z zatem idealne do nauki zdają się być niektóre partie Beskidów oraz Sudety. Bardzo popularnymi miejscami na skiturę są okolice Pilska i Skrzycznego oraz inne rejony Beskidu Żywieckiego. W Sudetach narciarze wybierają najczęściej Masyw Śnieżnika i Karkonosze, jednak także w innych rejonach można wytyczyć niezwykle interesującą trasę. Bardziej zaawansowani narciarze wybierają skiturę po Tatrach. Trzeba jednak pamiętać, ze polskie góry nie należą do wysokich, dlatego narciarze często decydują się na wyjazd do Norwegii, Rumunii, na Ukrainę i przede wszystkim w Alpy, które nie od dziś są mekką wszystkich miłośników sportów zimowych.