czwartek, 25 kwietnia, 2024

Przygotowanie walizki na wakacyjny wyjazd to spore wyzwanie, które bardzo często kosztuje nas mnóstwo nerwów. Jak sobie poradzić? Oto kilka wskazówek dla początkujących podróżniczek.

Lista to podstawa

Zanim jeszcze wyciągniemy walizkę czy nasz podróżny plecak, zróbmy sobie listę wszystkich potrzebnych rzeczy. Dzięki temu unikniemy chaosu i niczego nie zapomnimy. Zastanówmy się, do jakiego kraju jedziemy i nie chodzi tu tylko o klimat. Liczą się też ceny. W kraju tanim, takim jak na przykład Tajlandia bez problemu i za grosze dokupimy sobie brakujące nam kostiumy kąpielowe czy inne fatałaszki. Natomiast w Dubaju większość z nas będzie mocno trzymała się za kieszeń.

Pakując ubrania pamiętajmy, że w każdym kraju mogą zdarzyć się anomalie pogodowe i dlatego w naszym bagażu powinna zawsze znaleźć się kurtka przeciwdeszczowa oraz bluza lub sweter.

Ilość kosmetyków ograniczmy naprawdę do minimum. Wybierajmy miniaturki bądź produkty 2 w 1. Dzięki temu nasz bagaż będzie zdecydowanie lżejszy.

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

Skserujmy dowód osobisty bądź pierwszą stronę paszportu. W razie utraty dokumentów placówka dyplomatyczna szybciej będzie w stanie wydać nam paszport tymczasowy. Zapiszmy sobie numer i adres do najbliższej ambasady, w razie potrzeby będziemy wiedzieć gdzie zwrócić się o pomoc.

Zabierzmy ze sobą notes z telefonami. Dla wielu osób to archaizm, przecież mamy wszystkie kontakty w telefonie. Ale przecież telefon możemy uszkodzić, zgubić lub możne zostać nam on skradziony.

Nie nośmy wszystkich dokumentów, kart i gotówki w jednym miejscu. Dzięki temu w razie kradzieży ograniczymy straty. Stosujmy sprytne sztuczki. W internecie możemy kupić na przykład pasek z zamaskowaną kieszonką, w której możemy ukryć część naszych pieniędzy.

Ustalmy hasło bezpieczeństwa z naszymi bliskimi, gdy którego będziemy mogli użyć w czasie niebezpieczeństwa. Może to być proste zdanie, na przykład pozdrów ciocie Halinkę. Nasi bliscy będą wiedzieli, że dzieje się z nami coś złego i zaalarmują odpowiednie służby.

Zdrowie to podstawa

Rozstrój żołądka czy katar potrafi skutecznie zepsuć nawet najpiękniejsze wakacje. Dlatego zabierzmy ze sobą przynajmniej podstawowe leki, takie jak ibuprofen czy węgiel aktywny. Jeżeli jesteśmy na coś przewlekle chorzy to musimy zabrać ze sobą zapas środków, które przyjmujemy na co dzień. Za granicą możemy mieć problem z dostaniem się do specjalisty i wykupieniem recepty.

No i oczywiście nie możemy zapominać o sczepianiach, jeśli wybieramy egzotyczne kierunki podróży. Wszak z wakacji chcemy przywieźć piękne wypomnienia i kolorowe zdjęcia, a nie przewleka chorobę na przykład malarie czy gorączkę Denga.

Tags: ,
bardirovka.com zobacz wiecje o.pl