piątek, 29 marca, 2024

Laminaty tekstylne to tkaniny, które powstały w wyniku połączenia materiałów, do stworzenia której została wykorzystana co najmniej jedna warstwa tekstylna. Powstają one w trakcie procesu laminacji. Wyróżniamy laminację płomieniową, w czasie której do łączenia poszczególnych warstw używa się pianki poliuretanowej, która pod wpływem wysokiej temperatury topnienia zyskuje właściwości klejące. Tak powstały laminat jest sprężysty, elastyczny, wytrzymały i bardzo dobry jakościowo. Drugim rodzajem laminacji prowadzącej do powstania laminatów tekstylnych jest laminacja klejowa typu HOT MELT. To bezpieczny i w pełni kontrolowany proces, który pozwala uzyskać tkaninę bez obaw o odkształcenie czy zmianę właściwości fizycznych, jaka może nastąpić przez wysokie temperatury. Laminacja klejowa wykorzystuje wysokotopliwe kleje zamiast pianki. Dzięki nowoczesnym procesom laminacji możliwe jest wytwarzanie laminatów tekstylnych bardzo szybko i ekonomicznie z pominięciem długiego procesu szycia tak jak było to robione kiedyś. Laminaty tekstylne znajdują zastosowanie w wielu branżach – również tych specjalistycznych. 

Laminaty tekstylne – jakie wyróżniamy rodzaje? 

Jednym z rodzajów laminatów tekstylnych jest laminat oddychający, wykończony siatką dystansową. Jest to dwustronnie wykończony materiał – z jednej strony mamy siatkę dystansową w środku pianka poliuretanowa, a następnie tkanina membranowa – przepuszczająca powietrze i pochłaniająca wilgoć. Gdzie znajdziemy takie laminaty? Wszędzie tam, gdzie powierzchnia produktu ma bezpośredni styk ze skórą, czyli plecaki, nosidełka turystyczne, pokrowce na aparaty fotograficzne, pokrowce na instrumenty muzyczne, obuwie ortopedyczne i ortezy rehabilitacyjne, obuwie sportowe, czy odzież termiczna. Kolejny rodzaj to laminaty tekstylne piankowe powstające w wyniku połączenia pianki poliuretanowej z tkaniną poliestrową. Takie laminaty mogą być stosowane do wytwarzania plecaków z różnorodnymi przegródkami czy ochronnych antypoślizgowych mat do bagażnika samochodu. 

Laminaty tekstylne – szerokie zastosowanie w branży odzieżowej

Laminaty tekstylne możemy wykorzystywać dowolnie w branży odzieżowej, podążając za aktualną modą lub indywidualnymi preferencjami. Na co zwracamy uwagę przy wyborze laminatów tekstylnych i jakie właściwości tkanin możemy uzyskać dzięki laminacji? Jest to na pewno plastyczność materiału. Laminat tekstylny może być łatwy w układaniu, lejący się lub trzymający formę. W zależności od użytej tkaniny możemy uzyskać efekt matowej lub połyskującej tkaniny. Niektóre materiały łatwo się gniotą, są kurczliwe, wrażliwe na światło czy temperaturę żelazka. Możliwości jest naprawdę wiele. Do laminacji możemy użyć różnorodnych tkanin takich jak bawełna, len, kaszmir, jedwab, włókno węglowe, czy włókno owcze. Każdy z tych materiałów będzie charakteryzował się innymi właściwościami. Dla przykładu włókna węglowe są bardzo lekkie i wytrzymałe, a len, czy juta schną szybko, nie kurczą się ani nie elektryzują. 

Warto wspomnieć o tym, że laminaty tekstylne mają zastosowanie w przemyśle medycznym, nie tylko do produkcji odzieży medycznej, ale również do produkcji serwet higienicznych używanych w czasie zabiegów i operacji chirurgicznych, czy też prześcieradeł medycznych. Takie laminaty jak połączenie włókniny spunbond i cienkiej folii zapewnia nieprzepuszczalność cieczy, wysoką trwałość i odpowiednią wentylację. Wykorzystujemy je również w stomatologii do wykonywania serwet stomatologicznych bardzo często używanych w trakcie prostych i bardziej skomplikowanych zabiegów oraz w ortopedii do wytwarzania materacy, mat ortopedycznych i stabilizatorów stawów. Szerokie zastosowanie laminatów tekstylnych może być ograniczone tylko wyobraźnią. Profesjonalnie wykonany laminat jest trwały i służy w wielu gałęziach przemysłu przez długie lata.

Tags: ,
Stół industrialny dębowy do salonu ssies.pl Industrialny metalowy stolik pomocniczy na laptopa loft