środa, 24 kwietnia, 2024

Wyjazdy zarobkowe za naszą zachodnią granicę nie są nową sytuacją. Od wielu dekad Polacy decydują się na emigrację zarobkową, zarówno sezonową, jak i stałą. Zmiany nastąpiły w kwestii wyboru branż – dawniej zdecydowana  większość Polaków wybierała pracę sezonową, np. podczas zbiorów owoców i warzyw. Dzisiaj coraz więcej specjalistów z konkretnych branż decyduje się na wyjazd. Co przysługuje pracownikom wychowującym dziecko podczas pracy w Niemczech?

Zasiłek rodzinny w Niemczech

Każda osoba opiekująca się dzieckiem i pracująca na prawie niemieckim może złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w Niemczech. Zasiłek przysługuje także osobom, które prowadzą firmę w Niemczech oraz pracują tam sezonowo. Zasiłek przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 25. roku życia (pod warunkiem ciągłości nauki) lub też dzieciom niepełnosprawnym (bez ograniczeń wiekowych). Niezwykle ważne jest to, że o Kindergeld (zasiłek rodzinny na dziecko) możemy ubiegać się do 6 miesięcy wstecz. Oznacza to, że wniosek możemy złożyć nie później niż po 6 miesiącach od zatrudnienia w Niemczech, aby uzyskać świadczenie wsteczne za każdy miesiąc pracy. Wysokość zasiłku rodzinnego regulowana jest przez konkretny urząd.

Kindergeld a 500+

Polacy pracujący w Niemczech zastanawiają się, jak wpływają na siebie Kindergeld a 500+. Okazuje się, że świadczenia wypłacane w UE podlegają koordynacji świadczeń. Oznacza to, że beneficjenci zobligowani są do złożenia wniosków o zasiłek zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. O tym, które ze świadczeń ma pierwszeństwo decyduje konkretny urząd. Jeśli będą to Niemcy to wnioskodawca dostaje pełną kwotę Kindergeld, a z polskiego urzędu dostaje on odpowiedź odmowną. Jeśli to Polska zostanie wskazana jako kraj pierwszeństwa beneficjent otrzymuje 500+ i dodatek dyferencyjny, czyli wyrównanie do wysokości kwoty Kindergeld.

Tags: ,