piątek, 29 marca, 2024

Alergia jest niczym innym, jak nadwrażliwością organizmu na jakąś substancję. Kontakt z uczulającym czynnikiem ma dla chorego przykre skutki – nieestetyczne wypryski, zaczerwienienia, świąd i pieczenie skóry, suchość naskórka, pokrzywka i opuchlizna to tylko część dolegliwości, z jakimi na co dzień muszą borykać się alergicy.

Mechanizm powstawania alergii kontaktowych

Alergię można w skrócie zdefiniować jako niepożądaną reakcję układu immunologicznego na czynnik, który dla większości ludzi jest neutralny. W wyniku błędu system odpornościowy klasyfikuje jakiś czynnik jako zagrożenie. Aby unieszkodliwić antygen, limfocyty typu B wytwarzają przeciwciała, które mają za zadanie unicestwić wroga. W efekcie następuje uszkodzenie błon komórkowych i uwolnienie związków prozapalnych (głównie histaminy). Niestety, specjaliści nie potrafią jednoznacznie wytłumaczyć, dlaczego niektóre organizmy reagują w taki sposób.

Najpowszechniejsze alergeny

Uczulać może nas niemal wszystko, począwszy od roztoczy, poprzez składniki obecne w pożywieniu, na metalach kończąc. Do najbardziej uczulających substancji bez wątpienia zaliczyć możemy nikiel, kobalt i chrom. Zaraz za nimi znajdują się perfumy, aminy aromatyczne, formaldehyd, tworzywa sztuczne i konserwanty zawarte w maściach czy kosmetykach.

Walka z alergią

Leczenie alergii kontaktowej polega głównie na redukcji kontaktu z alergenem oraz stosowaniu preparatów barierowych, takich jak nowoczesne kosmeceutyki dostępne na stronie alergiananikiel.pl. W przypadku nagłych, niebezpiecznych reakcji choremu podaje się leki przeciwhistaminowe. Kiedy standardowe środki zawodzą, niezbędne jest leczenie glikokortykosteroidami, retinoidami lub fototerapią.

Tags: , ,
zobacz orzwnetrze.com.pl aubezpieczenia.pl